Hiển thị kết quả từ 1 đến 8 / 8

Chủ đề: IS job wanted

IS job wanted

Cho em đính ké một cái viiệc chẳng mấy liên quan

..em thấy sếp em đang tuyển người, chắc sắp post lên www.vietnamworks.com thôi, em để ở đây nhỡ may có bác nào có quan tâm gia nhập thì em thành lập hẳn một chi hội vnphôtô dot net luôn (ở đây đã có em và bác chaien)

Đại khái thế này:

Position: Business Analyst - Manufacturing

Our company is rolling out a new Enterprise Resource Planning (ERP) System across Vietnam. We are looking for a Business Analyst to work within our Manufacturing Department to use the newly implemented system effectively. This will be an excellent opportunity to gain skills that few people in any organisation have in Vietnam.

The roles require a strong focus on technical excellence in business processes. They will largely involve working daily to support and educate the key-users within the Manufacturing functions in our businesses in Vietnam.

The roles require strong communication skills with key-users and you will need to develop a detailed, technical understanding of the new ERP application to achieve the required outcomes of the job. You will also be required to gain knowledge of the broad function of each department within the company and all businesses processes, to be able to identify, correct and track problems in the system.

Training will be provided.

Type of position
    2 year contract position reporting to the IS Manager

Qualification
    • Degree in Finance, Business, Economics, Computing or related degree

Experience
    • Significant prior experience in a system support role within the Manufacturing Dept.
    • Prior experience using/implementing integrated ERP class business systems an advantage
    • Prior experience with use of computer tools such as Cognos and Powerplay a distinct advantage.
    • Minimum 3 years working experience with multi-national companies (manufacturing sector preferred)
    • Possess strong communication skills, diligent approach to work, ability to control documentation
    • Ability to train and influence others
    • Good communication skills with excellent spoken and written English

Other requirements
     Excellent, clear verbal and written skills.
     Initiative and pro-active in taking responsibilities.
     Significant experience working around the IT function and with software tools
     Possess evaluating and analysing operational procedures and processes.
     Ability to absorb information and learn very rapidly.
    take nothing but the photos, leave nothing but the webblog

Để cái này ở đây không xóa vì có chữ "IS" , đúng là fan của Canon có khác, post job mà toàn lựa cái có IS post không à.

Phê lắm, nhưng coi kỹ thấy mình không qualify ở câu này "Excellent, clear verbal and written skills", chắc web này ít bác đáp ứng được ngoài cụ Atkinson , vì ai cũng hehe, hihi và hú hú cả .:D, anhhang thi chắc chắn rớt từ vòng gửi xe .

hihi.

XichLo
    Được sửa bởi xichlo lúc 11:36 AM ngày 20-09-2005
    www.xichlo.com My Gallery @ vnphoto.net

One goal, One focus, One Red dot, One photography community, One VNPhoto.net

Thanks anh xichlo. Để em thêm vào

"
    "Excellent, clear verbal and written skills which can otherwise be replaced by good photography experience... however Canonians strictly prohibited"
    "

Oái! Đừng đánh! để em chạy đã
    take nothing but the photos, leave nothing but the webblog

Quote Được gửi bởi tamta
    Thanks anh xichlo. Để em thêm vào

"
    "... however Canonians strictly prohibited"
    "

Oái! Đừng đánh! để em chạy đã
    I love this, hihi
    Phạm An Dương
    Whatever has been done, can be outdone.

Great dear!!!

However, chẳng hiểu gì cả... Cho cái subtitle với, hehehehehe

however .. expect too much but i didn't see any thing such as salary,benefit... hehe/gotta run canonian

Quote Được gửi bởi xichlo
    Để cái này ở đây không xóa vì có chữ "IS" , đúng là fan của Canon có khác, post job mà toàn lựa cái có IS post không à.

Phê lắm, nhưng coi kỹ thấy mình không qualify ở câu này "Excellent, clear verbal and written skills", chắc web này ít bác đáp ứng được ngoài cụ Atkinson , vì ai cũng hehe, hihi và hú hú cả .:D, anhhang thi chắc chắn rớt từ vòng gửi xe .

hihi.

XichLo
    Đâm nhau vậy bác :D em có thuộc chuyên ngành này đâu mà chả rớt, còn về cái gì written skills em cũng có đôi chút, bác muốn đọc truyện ngắn em viết ko? vào Vnthuquan.com nhé

:D :D anhhang viết truyện ngắn hả, post lên đây cho anh em giải xì trét đê :D :D
    www.xichlo.com My Gallery @ vnphoto.net

One goal, One focus, One Red dot, One photography community, One VNPhoto.net